خاندوزی: آیین‌نامه “موسسات تضمین” برای تأمین مالی شرکت‌های تولیدی

وزیر اقتصاد گفت: آیین‌نامه موسسات تضمین در جلسه امروز دولت به تصویب رسید؛ این موسسات یکی از بهترین روش‌های تامین مالی شرکت‌های تولیدی برای ضمانت‌هاست.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی صبح امروز در حاشیه نشست هیئت دولت ، در جمع خبرنگاران درباره اقدامات دولت برای تسهیل تولید، گفت: آیین‌نامه موسسات تضمین در جلسه امروز دولت به تصویب رسید؛ این موسسات یکی از بهترین روش‌های تامین مالی شرکت‌های تولیدی برای ضمانت‌هاست.

وی افزود: طبق این مصوبه، شورای راهبری این صندوق‌ها در کشور به ریاست وزیر اقتصاد ایجاد خواهد شد؛ با ایجاد این شورا، امیدواریم در ماه‌های پایانی امسال و سال آینده بتوانیم روش‌های تامین مالی تولید را برای صادرکنندگان تسهیل کنیم.

وی ادامه داد: در سال‌های متمادی روابط اقتصادی ما با عربستان صفر بود و بعد از توافقات دیپلماسی و دیپلماسی اقتصادی به ویژه در جریان دیدار رئیس جمهور با بن سلمان در حاشیه اجلاس ریاض؛ امیدواریم تا پایان 1402 اولین هیئت اقتصادی مذاکراتشان آغاز شود و بتوانیم مسیر همکاری های غیر دولتی و دولتی را آغاز کنیم.

خاندوزی با بیان اینکه افزایش درآمدهای مالیاتی بخش مهمی از طریق پشتیبانی اطلاعات اقتصادی از مودیان جدید و فرارهای مالیاتی گذشته است، گفت: آنها سهم بسیار زیادی از مالیات را دارند و فشاری بر کارمندان و کسبه ای که مالیاتشان را پیش از این پرداخت می‌کردند وارد نمی‌شود.

 وی درخصوص اقدامات دولت برای مدیریت بازار ارز عنوان کرد: تأکید جدی دولت مبنی بر مدیریت بازار ارز به‌عنوان یک اهرم در هدف‌گذاری کنترل تورم و مهار تورم 1402 منجر به این شد که ترتیبات چندگانه‌ای که پیش از این در حوزه ثبت سفارش وجود داشت و دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها مختلف متشتت عمل می‌کردند و بنا شد امسال به شکل یکپارچه عمل شود.

وزیر اقتصاد گفت: امروز شاهدیم که همه ثبت سفارش‌ها مورد تایید بانک مرکزی قرار می‌گیرد و بعد از آن نهایی می‌شود؛ به‌همین دلیل بانک مرکزی امکان و قدرت بیشتری برای مدیریت تقاضای وارداتی ارز دارد.

 خاندوزی خاطر نشان کرد: امیدورایم با سخت‌گیری‌ها در حوزه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و بازگشت ارزها به کشور، آزادشدن بخشی از منابع ارزی که در کشورهای دیگر وجود داشت، رفع تعهد صادراتی و مدیریت تقاضای واردات و مقابله با سفته‌بازی در بازار ارز غیررسمی، مجموعا این امکان فراهم شود که بانک مرکزی تا پایان امسال بتواند به بهترین نحو بازار ارز را مدیریت کند.